HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 25.04.2019
 

REGION JIŽNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Katalog KUDY Z NUDY
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Dyjskosvratecký úval

Umístění
Dyjskosvratecký úval leží v Jihomoravském kraji. Na jihu tvoří státní hranici s Rakouskem, na západě sousedí s Jevišovickou pahorkatinou, na severu s Brněnskou vrchovinou a na východě s Kyjovskou pahorkatinou a Dolnomoravským úvalem.

Charakteristika
Dyjskosvratecký úval se rozkládá kolem toku řeky Dyje. Vytváří unikátní říční kaňon s četnými meandry a sklaními útvary. Nejvyšších výšek dosahují Větrník (509 m), Šibeník (428 m), Herzán (451 m), Deblínek (355 m), Gališ (404 m), Výhon (354 m), Klinka (394 m). Kolísání nadmořské výšky a prudké sklony údolí kolem řeky Dyje vytvořily podmínky pro velmi rozmanitá rostlinná společenstva. V nižších polohách a na jižních stráních se vyskytují lesostepi, ve vyšších polohách jsou rozsáhlé lesní komplexy a na východě je pásmo tzv. znojemských vřesovišt. Nejdůležitějšími vodními toky jsou řeky Dyje, Svratka, Jihlava, Jevišovka a jejich četné přítoky. Dyjskosvratecký úval patří podnebně mezi teplé oblasti. V zimních měsících se teploty pohybují mezi -1 - -3°C, v letních měsících dosahují průměrně 19 - 20°C. Počet dnů se sněhovou pokrývkou je cca 50, počet letních dnů se pohybuje kolem 60 - 70.

Chráněná území
Oblast kolem řeky Dyje není sice chráněnou krajinou oblastí, ale její četné pozoruhodnosti a přírodní zvláštnosti jsou soustředěny do několika přírodních rezervací a chráněných národních parků. Největší je národní park Podyjí, který se rozprostírá od Vranova po Znojmo a je dlouhý 40 km. Z přírodních rezervací patří k nejnavštěvovanějším Hradišťské terasy - zbytky starých středověkých sadů a vinic na skalních terasách, Kraví hora, Pustý kopec a Havranické vřesoviště - lokality s významnou teplomilnou faunou a flórou.

Turistika zimní, letní
Dyjskosvratecký úval je vyhledávanou oblastí zejména v letním období. Krajina v okolí řeky Dyje nabízí široké možnosti pro pěší turistiku i rekreaci a odpočinek. Návštěvníkům jsou k dispozici krásné lesy i zajímavé přírodní scenérie, které činí tento kraj turisticky velmi přitažlivý. Pro vyznavače pěší turistiky jsou připraveny dobře značené turistické trasy. Milovníci koupání, vodních sportů i rekreace u vody mohou využít četné přehrady a rybníky. K nejnavštěvovanějším patří Vranovská přehrada, kolem níž najdete řadu rekreačních středisek poskytujících ubytovací a stravovací služby. Oblast Podyjí nabízí vynikající podmínky také pro vyznavače rybolovu. Pokud holdujete cykloturistice, nabízí se vám hustá síť dobře značených cyklistických stezek, které procházejí územím Národního parku Podyjí a některé vedou až do Rakouska.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.turistika.cz

Typ záznamu: Hory nebo pohoří
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 16.11.2004 v 09:16 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR