HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 18.04.2024
 

REGION JIŽNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Katalog KUDY Z NUDY
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně [ Lidové tradice ]

Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně
Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně

Poslední neděli mája ve velmi časných ranních hodinách můžete obvykle na zámku Buchlovice navštívit výjimečnou akci.
Za starých časů se muži každoročně na konci května sebrali a odešli i na delší čas ze svých domovů, aby sklidili úrodu z luk a pastvin. Sekáči na loukách přespávali a sekli louky za ranní rosy, kdy je tráva ještě křehká. Proto se v tak brzkých ranních hodinách, o půlpáté ráno otevřou brány buchlovského zámeckého parku a přivítají další setkání mužských pěveckých folklorních sborů u příležitosti Písní koseckých.
Mužské sbory se na Moravském Slovácku setkávají již velmi dlouho a z této tradice, pravděpodobně při skleničce vína vznikl u tehdejších elévů mužského zpívání - Folklorního studia Buchlovice bujarý nápad - sejděme se tak, jak se chodívalo dřív na lúky, brzo ráno s kosama přes rameno a poďme séct - u teho se také zpívávalo. Myšlenka byla na světě - přesvědčit chlapy z ostatních mužských sborů nebylo tak těžké, jak jsme si původně mysleli. A tak to začalo. Nejdříve s troškou nedůvěry - kdo na zpívání dostane diváky tak brzy ráno ... co když bude pršet atd. Po závěrečném zpívání s nadšením - krásné setkání, příští rok zase. A co nás všechny do Buchlovic na Kosecké vždycky každý rok vrací - čistý vjem ranního rozbřesku se zpěvem ptáků, vůně louky, zvuk nakouvání kos a potom, když sekáči nastoupí - rytmus sečení, nenapodobitelná vůně pokosené louky a všech padlých květů srovnaných v pokosech. Ale především je to setkání lidí - kamarádů, zpěváků, fandů a všech, kteří mají rádi zpívání a krásu a dokáží pro ni něco udělat - když slyšíte sílu zpěvu stohlasého mužského sboru a ochutnáte vínko z některého sotůrku, jistě dáte za pravdu. Diváků bývá také plno i těm je třeba děkovat.
K dokreslení atmosféry tohoto dne v mnohém přispívají i naše krásná děvčata, ty mají na starost občerstvení pracujících sekáčů - o půl sedmé přijedou s koňským povozem a přivezou snídani - škvařežinu z vajíček a špeku a kyšku (tradiční jídlo našich dědů, kteří trávili na loukách i týdny). Děvčata musí posečené pokosy rozhodit, aby dobře usychaly a taky se dají slyšet písničkou. Nejlepší sekáči, kterým zůstává dostatek sil a sebevědomí, ti si to po snídani rozdají v neformální soutěži o nejlepšího sekáče Slovácka - kromě rychlosti a kvality sečení se hodnotí i umělecký dojem a krojová ustrojenost. Musím říct, že vítězem je každý. Program je rozšířen i o ženskou sekci této soutěže. Koho můžete slyšet? Mužské sbory z celé Moravy a taky domácí z Buchlovic. Přijedou i sekáči z Čech - od Plzně a Pardubic a taky ženské z Polešovic - zvané poprávu Drmolice. Musíte si ale přivstat, aby jste nezameškali nic z programu a všechny stačili obejít.

Orientační program a časový sled :
4:30 - 4:45 zahájení
4:45 - 5:00 představení sekáčů a sborů
5:00 - 6:30 odchod na lůky - sečení
6:30 - 7:30 snídaně na lůkách - kyška, škvařežina
7:30 - 9:00 soutěž o nejlepšího sekáče
9:00 - 10:00 Dosékání, prozpěvování


A potom, když si odpočinete v čerstvě posečené trávě a nebudete mít mysl zcela zaplněnou myšlenkami na prožité chvíle, můžete vstát a jít si prohlédnout překrásný Buchlovský zámek, či si udělat pěší výlet na hrdý hrad Buchlov nebo na vzdálenější památný Velehrad. Když zůstanete ležet v trávě, nemusíte litovat, určitě přijedete příště zase.
Nashledanou v Buchlovicích se těší
Folklorní studio Buchlovice

Kontakt: ing. Pavel Dvořan
Tel: 572595123 zam
572595890 dom
721337833
E - mail: vystavba@buchlovice.cz
Folklorní studio Buchlovice

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

Typ záznamu: Lidové tradice
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 22.05.2006 v 22:17 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR