HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 13.08.2020
 

REGION JIŽNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Katalog KUDY Z NUDY
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Podlužácký kroj

Lanžhotský krojový pár u žůdra - krása podlužáckých krojů
Lanžhotský krojový pár u žůdra - krása podlužáckých krojů
Mikroregion Podluží

Malé povídání o podlužáckém kroji
Co vím, to Vám povím. Co nevím, to zjistím a potom vypovím. Co jsem zjistila z knížek, od starších a vlastním pozorováním, to právě čtete.
Pokrývku hlavy děvčete tvoří tzv. rožky, jenž jsou podkovovitého tvaru na temeni mírně skosené do dvou rožků. Zdobí je ručně malované mašle, skládané do 4 oček (dříve 5) sahající cca do půli délky sukně. Nad čelem děvče nosí zapletenou "zahrádku" z umělých vlasů. Když ještě nosili děvčata vlasy dlouhé, trvalo zapletení zahrádky cca 40 min. Někdy pomáhají rožky přidržovat dvě zboku zapíchnuté ozdobné jehlice; většinou jen sponky "vlásenky" nad čelem připnuté.
Hruď jí zdobí pod krkem uvázané malované mašle sahající téměř ke spodnímu okraji sukně. Krásně vyšívané molové rukávce jsou dobře naškrobeny, aby držely tvar, uvázány nad loktem, a dozdobeny vyšívanou krajkou "taclemi". Záda děvčeti zdobí vyšívaný "obojek", vyšívaná krajka obdélníkového tvaru. Přes rukávce má děvče oblečený vyšívaný "lajblíček" vestičku, zdobenou barevnými mašličkami, "břinkáčky" flitry různých tvarů a barev. Kolem pasu má uvázanou malovanou stuhu, jejíž ornament se shoduje s ornamentem mašlí pod krkem a na rožkách. Převládající barva mašlí ladí s barvou svrchní sukně. Na svrchní sukni leží krásně vyšívaný "fěrtoch" zástěra. Zdobení sukní se provádí tzv. sámkováním (15 sámků), v poslední době se přidává i zdobení malovanými ornamenty a flitry. Na nohou má děvče kožené čižmy, jejich podešve jsou zboku obarveny na červeno, jsou " navarhánkované" ( podobné skladům na harmonice), obšité a na podpatku zdobeny mosaznou podkovičkou.

Svobodní chlapci "šohajé" nosívají "košelu a červenice s klobůčkem". Škrobená košile je u krku většinou červeně vyšívaná. Zavazuje se na dvě mašličky, jedna pod krkem a druhá přes rameno. Pod mašličkami se nosí červený zdobený šáteček. Rukávy "parádní" košile jsou z vyšívaného molu, složeného ze tří dílů a zakončeného "čipkami" ( krajkou). Přes "košelu" má přehozený "lajbl". Barva lajblu byla dříve jedním z poznávacích znaků odkud šohaj pocházel. O domácích hodech mají místní šohaji lajbl ozdobený vějířkem malovaných mašlí a kytičkou ( v Lanžhotě pouze uvázaných mašlí, ale neskládaných do vějířku). Délka mašlí se za poslední roky prodloužila až do půli lýtek i více. Červenice jsou vyšívané kalhoty z pevné látky zapínající se na háčky a řemen. Do nich se nosí malovaný nebo vyšívaný krajkový kapesníček. Na nohou má šohaj obuté čižmy.Většina Podluží nosí na čižmách vyšité srdíčko, pouze v Lanžhotě mají 2 k sobě zády obrácené béčka. Jsou vyrobeny z lakované kůže, zdobené "střapcama" a podkůvkou. Na hlavě nosí většinou vyšší klobouček "guláč" nebo nižší "hůseňák". Klobůček je zdobený "hůsenkami", skleněnými ozdobami, mašličkami, volavčím pérkem "košířkem". Stárci nosí v holénce zastrčené "právo". Několik barevných mašliček jako odznak a výsada práva stárka.
K podlužáckému kroji patří i kroje starobřeclavský, poštorenský ... Nejvýraznější rozdíly jsou: červenice vyšívány modře, nebarevně, pokrývka hlavy "kokeš"dívky je jiného tvaru ( bez zploštění), mašle jsou skládány na sebe a vzadu jsou čtyři místo dvou, v Poštovné malované, ve St. Břeclavi nemalované.
Martina Kaufová, kaufova@podluzi.cz

Na Podluží mívá skoro každá obec vlastní slovácký krúžek, dočtete o nich také na jejich stránkách:
www.podluzi.cz
www.mnves.cz
www.dolnibojanovice.cz
www.hrusky.cz
www.kostice.cz
www.poddvorov.cz
www.moravskyzizkov.cz
www.tynec-bv.cz
www.tvrdonice.cz
www.lanzhot.cz
www.obecprusanky.cz
www.luziceuhodonina.cz
www.breclavan.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 02.10.2005 v 21:53 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR