HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pátek 18.01.2019
 

REGION JIŽNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Katalog KUDY Z NUDY
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Naučná stezka Lužní les

Začátek: Břeclav - Kančí obora (za břeclavským zámkem)
Konec: Janův hrad
Délka: 6,1 km
Počet zastávek: 15
Zaměření: lesnictví, ekologie, botanika, zoologie, historie
Typ stezky: pro pěší i cyklisty (pro cyklisty vhodnější)
Náročnost: velmi lehká trasa po rovině a dobré cestě
Čas pro prohlídku: pro pěší 1,5 - 2 hodiny
Značení: turistické značky (zelená), značky pro cyklotrasy, panely
Průvodce: v přípravě
Doba návštěvy: bez omezení
Mapa: Břeclavsko, Pálava (64) Jižní Morava(39), Lednicko-valtický areál
Poznámky: naučná stezka byla otevřena v dubnu 2001
Správce stezky: Lesy České republiky,s.p. - LZ Židlochovice, polesí Horní les
Stav stezky: v pořádku

Naučná stezka Lužní les

Tato naučná stezka patří mezi naše nejmladší - byla otevřena v dubnu 2001. Stezka patří do skupiny naučných stezek, které v současnosti budují Lesy České republiky, s.p.

Trasa je vedena z Břeclavi po zelené turistické značce s nepatrnými odbočkami. Povrch je většinou asfaltový, vhodný pro cyklisty. Není sice uváděno, že cesta je bezbariérová, ale správce stezky povoluje vjezd aut pro TP. Naučná stezka končí v Lednicko - valtickém areálu u romantické zříceniny Janův hrad. Značení umožňuje absolvovat trasu oběma směry.
Za zámkem v Břeclavi půjdeme nebo pojedeme na kole kolem areálu místní vodárny. U mostu přes Dyji je možno nabrat si vodu zdarma - je vhodná i pro kojence, lepší, než voda kupovaná. Až k vodárně je možno vjet osobním autem. Jak pěší procházka, tak i projetí cesty na kole mají své výhody i nevýhody. Pěší uvidí mnohem víc z lužního lesa. mohou se věnovat jednotlivým zajímavostem - prostě uvidí toho víc. Cyklisté zde zase mají nádhernou pohodlnou projížďku. Jediným problémem této naučné stezky jsou komáři, kteří mohou pobyt v celé oblasti značně znepříjemnit.


Na stezku se můžeme vypravit v kterémkoli ročním období. Na jaře a na počátku léta je zde zajímavá květena v podrostu, v létě velká pestrost hmyzu a ptactva, na podzim nás zaujme barevnost listí, v zimě jsou zase nejvýraznější tvary stromů. Krajina, se kterou se seznamujeme, je většinou široká údolní niva řeky Dyje. Pokud nebyla regulována, kroutila se v ploché krajině a po povodních často měnila své koryto. Tím vznikala řada slepých a mrtvých ramen s jezery a mokřady. Lužní lesy měly původně mnohem větší rozšíření nejen na jižní Moravě, ale všude u nás. Pravidelné záplavy lužním lesům neškodí, lesní společenstvo je natolik přizpůsobené, že mu prospívají. V některých oblastech lesníci zaplavují části lesa uměle. Výše položené Novomlýnské nádrže nejen zničily velké plochy lužního lesa, ale slouží i jako protipovodňové zařízení.

Lužní les je vlastně přírodní nástroj k regulaci povodní. Pevně zakořeněné stromy odolají většinou náporu vody, slepá a mrtvá ramena jsou vynikající retenční nádrže, navíc celý les zadrží velké předměty, které voda unáší. Lužní les má však to, co chybí všem technickým dílům - samoobnovovací schopnost. Velká povodeň může zničit zanesením některá mrtvá ramena, řeka ale neustále vytváří nová. Dnešní obhospodařovaný lužní les musí mít i udržovaný systém regulace vody. V celé oblasti jsou hráze, odvodňovací a zavodňovací kanály, prostě voda je základem všeho.

V posledních letech se sem vrátil i jeden z původních obyvatel - bobr. Před několika lety ještě lesáci jako odměnu pro několik vyvolených ukazovali v nepřístupné části ohlodaný stromek Snad z té doby pokračuje snaha o utajení - v místech, kde je tabule o bobrech, asi neuvidíte vůbec nic. Zato jinde si určitě všimnete ohlodaných a padlých stromů - bobr si troufne i na značně silné kmeny.

Lednice patřila Lichtenštejnům, kterým ji markrabě Přemysl svěřil roku 1249. Koncem 17. století byla podle plánů Domenica Martinelliho zahájena rozsáhlá barokní přestavba. Novogotická přestavba byla provedena v letech 1846 - 1858.

Zajímavosti v okolí:
Břeclav - Muzeum a galerie Břeclav - stálá expozice Pohansko - výsledky archeologických výzkumů
Lednice - Lednicko - valtický romantický areál (bezbariérový přístup)
Lednice - mořské akvárium
Lednice - Muzeum životního prostředí

Parametry naučné stezky:
délka 6,1 km, 15 informačních tabulí, čas prohlídky 2 hodiny (pro pěší), prakticky stále po rovině, bezbariérová cesta

Veřejná doprava:
Břeclav, Lednice (vlak, autobus)

Břeclavský zámek
V 11. století založil kníže Břetislav hradiště chráněné rameny Dyje. Pravděpodobně královna Konstancie nechala v místech hradiště vybudovat hrad. Jeho jádrem byla okrouhlá věž, stávající v severní části dnešního zámeckého nádvoří. V roce 1570 přestavěl hrad Jan mladší ze Žerotína v renesanční dvoupatrový zámek. Počátkem 19. století za Jana I. byl zámek přístavbou 3 věží napodobujících zříceniny pseudogoticky upraven a používán jako lovecký zámek. Dvoupatrová dvoukřídlá budova, na nádvorní straně renesanční patrové arkády s toskánskými sloupy.

Janův hrad
Byl postaven v roce 1807 pro Jana I. Lichtenštejna podle návrhu architekta J. Hardtmutha jako první pseuogotická stavba v lednickém areálu. Jednopatrová budova s nárožními věžemi, k níž se připojuje čtvercové nádvoří obklopené hradební zdí.
Tel.: 519 955 134

Otevřeno:
Duben, říjen
- sobota - neděle 9.00 - 17.00
Květen - září
- úterý - neděle 8.00 - 17.00

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.stezka.cz

Typ záznamu: Naučná stezka
AKTUALIZACE: 56, 23.09.2004 v 10:25 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR