HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Úterý 19.03.2024
 

REGION JIŽNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Katalog KUDY Z NUDY
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Hanácké Slovácko, zde žiji, zde jsem...

Tisková zpráva - Hustopeče 26. 2. 2012- Necelou třicítku účastníků z Hustopečí, Brna, Němčiček, Šakvic přivítal seminář o Hanáckém Slovácku realizovaný Hustopečskou Chasou v rámci projektu "Hustopeče v pohybu" za podpory Nadace Vodafone Česká republika.
Hanácké Slovácko je součástí Moravského Slovácka, tvoří region přechodný mezi Hanou a Slováckem. Jeho převážná část se rozkládá v severozápadní části okresu Břeclav a několika obcemi zasahuje také do okresu Brno-venkov a Hodonín. Rozděluje se podle krojových typů na část severní a jižní.
"Název Hanácké Slovácko je, dalo by se říci, názvem umělým, vytvořeným J. Klvaňou v druhé polovině 19. století. Obyvatelstvo samo sebe někam zařazovalo spíše výjimečně, a když už, tak se považovali spíše za "Hanáky" nebo "Slováky". K jakési renesanci etnografického uvědomění teprve až v posledních letech. Mladá generace přijala název Hanácké Slovácko za svůj a považuje se tedy za Hanácké Slováky" říká přednášející lektor Pavel Košulič.
Účastníci projektu se nejvíce zajímali nejen o geografické vymezení regionu, ale i o kroje a jejich rozdíly v jednotlivých částech regionu a obcích.
"V části severní je dominantním znakem ženského kroje silně naškrobený krajkový stojatý límec a bílé plátěné pikové kalhoty u chlapců. Vesta (kordula) jak mužská tak ženská je vyrobena obvykle z červeného sukna. V některých obcích na severu severní části (okolí např. Násedlovic) se dodnes udržely korduly černé. Dívčí sukně je obvykle brokátová ale opět se můžeme setkat s jinými materiály. V části jižní je u kroje ženského límec také velmi silně naškrobený, leží však na ramenou a dívčí kordulka je vyrobena ze stejného materiálu jako sukně tj. brokátu. Dominující barvou mužských krojů je černá nebo velmi tmavě modrá, ovšem s výjimkou několika obcí v okolí Velkých Bílovic, kde se nosí kalhoty sice soukenné, ale barvy žluté" popisuje Košulič.
Zpestřením celého programu byla také ukázka tanců - Zavádky a Skočné.
"V současné době secvičujeme repertoár tanců v rámci tanečního kroužku, který také realizujeme v rámci projektu a připravujeme se na vystoupení. V rámci dalšího semináře se budeme věnovat velmi detailně kroji, jeho správnému oblékání a nošení. V březnu zahájíme také dlouhodobou kampaň, kterou plánujeme oslovit zvláště starší generaci, nicméně, ochutnat ji, v pravém slova smyslu, mohou všichni zájemci. Detaily zatím nemohu prozradit" láká Jan Blažek, vedoucí projektu.

Posláním občanského sdružení Hustopečská chasa je udržovat a rozvíjet lidové tradice, kulturu, kroje a řemesla. Sdružení zahájilo svou činnost v roce 2003 kdy skupina mladých lidí ve věku 15 - 22 let prostřednictví komunitního rozvoje a rozsáhlých aktivit směřovaných k zapojení místní komunity pomohla k návratu hustopečského kroje a postupnému obnovování zapomenutých tradic. V současné době má Hustopečská chasa 48 členů ve věku od 15 do 35 let.

Kontakty:
Miroslav Prchal, tel.: 775 246 953, e-mail: prchal@girasole.cz. PR a propagace, kontakt pro tisk
Jan Blažek, tel.: 776 678 403, e-mail: blazekhust@gmail.com, vedoucí projektu

Projekt "Hustopeče v pohybu"
Hanácké Slovácko
Hanácké Slovácko

Jan Blažek
Hustopečská Chasa, tel.: 776 678 403

DALŠÍ INFORMACE: Hanácké Slovácko
Zveřejněno 27.02.2012 v 12:17 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR